BE kërcënon Hungarinë me masa të ashpra për ligjin e arsimit

Publikuar tek: bota, më 17:01 13-07-2017 BE kërcënon Hungarinë me masa të ashpra për ligjin e arsimit

Ligji i ri i arsimit në Hungari krijuara shqetësime të mësha në Bashkimin Europian, për shkak të kundërshtive të mëdha që ai ligj paraqet me normat dhe legjislacionin e Bashkimit Evropian.

Zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian, Frans Timmermans, citohet të ketë thënë se nëse Budapesti nuk vepron, blloku do të procedojë me masa ligjore shumë të forta.

Ligji i shumë kundërshtuar nga BE, 3 muaj më parë ccoi në mbylljen e Universitetit të Evropës Qendrore në Budapest. Universiteti në fjalë financohet nga George Soros, që ëshët shpallur si “armik” nga kryeministri hungarez, Victor Orban. Në bazë të ligjit, universitetet e huaja duhet të kenë kampus dhe të ofrojnë kurse të ngjashme në vendin e tyre të origjinës.

“Presim një reagim të autoriteteve hungareze brenda një muaji. Nëse përgjigjja nuk është e kënaqshme, Komisioni mund të vendosë të shkojë në gjykatë”, tha Timmermans.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ndahet nga jeta legjenda e jazz-it, Ray Phiri
Ndahet nga jeta fituesi i çmimit Nobel, disidenti më i shquar i Kinës, Liu Xiaobo »
Article Logic
Execution time: 0.010677814483643
array(1) { ["section"]=> string(66) "be-kercenon-hungarine-me-masa-te-ashpra-per-ligjin-e-arsimit-86049" }