BE kërkon të bashkojë komunitetet në Kosovë, jep 2 milion euro fonde

Publikuar tek: bota, më 07:01 16-09-2017 BE kërkon të bashkojë komunitetet në Kosovë, jep 2 milion euro fonde

Komunitetet e ndryshme fetare dhe kulturore në Kosovë, do të përfitojnë nga një fond për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore.

Komisioni Europian ndërrmori një program me 2 milion euro investim për të rehabilituar pikat kyçe të kulturës dhe fesë, zhvillimin e turizmit si dhe angazhimin e tyre për të punuar bashkë.

Programi do të shtojë dhe aktivitetet dhe do të ketë përfshirje masive të shoqërosë civile.Kjo mbrojtje do të bëhet tërheqëse për komunitetet lokale, kryesisht nga ana ekonomike. Ky program ka si qëllim angazhimin e të rinjve dhe grave, por dhe shumë specialistë e artizanë do të ndajnë eksperiencat me brezat e rinj.

Komunitetet nuk do veprojnë midis tyre, vetëm në aspektin fizik si monumente, ndërtesa por dhe në shumë aspekte të tjera siç është arti, guzhina etj.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sërish panik në Francë, një person sulmon me çekiç personat në rrugë, dy gra në gjendje të rëndë
Shpërthimi në Londër, ISIS merr autorësinë e sulmit »
Article Logic
Execution time: 0.013116121292114
array(1) { ["section"]=> string(73) "be-kerkon-te-bashkoje-komunitetet-ne-kosove-jep-2-milion-euro-fonde-92541" }