BE kritika për Kosovën: Liberalizimi i vizave ende në shqyrtim

Publikuar tek: rajon, më 11:41 18-06-2019 BE kritika për Kosovën: Liberalizimi i vizave ende në shqyrtim

Këshilli i Ministrave në Bashkimin Evropian është shprehur mjaft i ashpër dhe shumë kritik për Qeverinë e Kosovës dhe srrugën nëpër të cilin po ecën Kosova drejt integrimeve evropian.

“Vendimi lidhur me propozimin për liberalizimin e vizave është duke u shqyrtuar aktualisht nga Këshilli”, ndërsa “përmbyllja pa shtyrje të mëtejshme të marrëveshjes me Serbinë, me lehtësimin e Përfaqësuesit të Lartë, është qenësore që Kosova dhe Serbia të lëvizin në shtigjet respektive evropiane”.”Taksa 100 për qind ndaj mallrave të Serbisë duhet të hiqet menjëherë”.

Sipas mediave në Kosovë, këto janë pikat kryesore të Konkluzave të Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian që do të miratohen në mbledhjen e sotme

Siç vihet re ato përçojnë sinjale negative për Kosovën, teksa janë tepër të ashpra.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.14200091362
array(1) { ["section"]=> string(68) "be-kritika-per-kosoven-liberalizimi-i-vizave-ende-ne-shqyrtim-168684" }