BE siguron 33 milionë euro ndihmë për Libanin

Publikuar tek: bota, më 23:15 06-08-2020 BE siguron 33 milionë euro ndihmë për Libanin Pas shpërthimit në Bejrut

Bashkimi Europian njoftoi sot se ka ndarë 33 milionë euro për të financuar ndihmën emergjente fillestare për Libanin, pas shpërthimit katastrofik që shkaktoi qindra viktima dhe mijëra të plagosur.

Presidentja i Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, komunikoi me kryeministrin Libanez Hassan Diab për t’i njoftuar ndihmën e Bashkimit Evropian.

Në një letër drejtuar 27 vendeve anëtarëve të BE-së, von der Leyen iu bën thirrje vendeve anëtare “të kontribuojnë në rimëkëmbjen e Libanit”.

Hetimet e para për shpërthimin thonë se materiali ishte ruajtur në mënyrë të pasigurtë në depo.

Ndërkohë, presidenti i Francës, Emmanuel Macron, është udhëheqësi i parë botëror që e vizitoi Libanin.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0093920230865479
array(1) { ["section"]=> string(52) "be-siguron-33-milione-euro-ndihme-per-libanin-216342" }