Befason studimi, ja pse smartphonët po na "marrin" jetën

Publikuar tek: aktualitet, më 15:31 03-05-2017 Befason studimi, ja pse smartphonët po na

Smartphonët janë ndër mjetet më të përdorura në ditët e sotme nga të gjithë por rreziku i tyre është shumë i lartë për shëndetin.

Hulumtimet e gjera në lidhjen midis rrezatimit të celularëve dhe kancerit e kanë rezultuar se kjo teknologji mund të shkaktojë dy lloje kryesore të tumoreve të trurit: gliomën dhe neuromën akustike.

Një studim i pavarur në drejtim të teknologjisë ‘Ëireless’ në SHBA tregon se rrezatimi i celularëve smartfonë ndikon drejtpërdrejt në kancer.

Gjithashtu një tjetër zbulim thotë se tumorët kishim më shumë gjasa të formoheshin në anën e kokës ku vendoset celulari.

Hulumtuesit në Gjermani gjithashtu kanë gjetur lidhjen mes rrezatimit të telefonit dhe kanceret e tjera të syrit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Grabiten 100 milion lekë në një banesë
Vjehrri masakroi nusen mëngjesin e sotëm në Kurbin, arsyeja do t’ju befasojë »
Article Logic
Execution time: 0.022508144378662
array(1) { ["section"]=> string(59) "befason-studimi-ja-pse-smartphonet-po-na-marrin-jeten-77339" }