Beqaj: 1/3 e mjekëve pa kredite, nuk do ta ushtrojnë profesionin

Publikuar tek: aktualitet, më 12:54 27-02-2015 Beqaj: 1/3 e mjekëve pa kredite, nuk do ta ushtrojnë profesionin

Gjatë një deklarate për media mbi Riçerfitikimin e Profesionistëve, ministri Beqaj tha se që prej datës 15 Prill, të gjithë mjekët pa kredite nuk do ta ushtrojnë profesionin e tyre.

Sipas ministrit Beqaj në 15 Prill do të publikohet lista e plotë me të gjithë emrat e atyre që nuk kanë mareë kredite dhe do të përcaktohen programet, duke i dhënë një mundësi atyre të rijapin provimin në datën 15 Tetor 2015.

Sipas shifrave të publikuara nga ministri Beqaj, 64% e mjekëve, 70% e infermierëve dhe 43% e dentistëve i kanë marrë kreditet e nevojshme por situate është shumë ekstreme, prandaj që pas shpalljes së listës do të ketë 6 muaj kohë për tu përgatitur.

“Ata që nuk i kanë marrë kreditit nuk mund të vazhdojnë të ushtrojnë profesionin e tyre pa u rikualifikuar. Për këtë arsye kemi marrë disa vendime të rëndësishme për të administruar procesin që do na pasojë. Deri më 15 prill do nxjerrim listën e mjekëve që nuk i kanë marrë kreditit. 6 muaj nga kjo datë, ky mjek duhet të ricertifikohet me provim. Nga njëra anë kemi detyrim t’ju ofrojmë qytetarëve proces cilësor në shëndetësi, nga ana tjetër situata nuk është e kënaqshme nga ana e ofertave. Tani që na shtohen mungesat e mjekëve do jetë edhe më problematike”, tha ministri Beqaj.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Elbasan/KLSH kallëzon ish-regjistruesen dhe 3 specialistë të regjistrimit të pasurive të paluajtshme
Tiranë, vidhet furgoni i ngarkuar me mallra »
Article Logic
Execution time: 0.013411998748779
array(1) { ["section"]=> string(67) "beqaj-1-3-e-mjekeve-pa-kredite-nuk-do-ta-ushtrojne-profesionin-4569" }