Berberi shqiptar që udhëtoi në Gjermani me mjetet e punës nga Shqipëria

Publikuar tek: bota, më 14:23 13-06-2016 Berberi shqiptar që udhëtoi në Gjermani me mjetet e punës nga Shqipëria

Berberi i njohur shqiptar në Gjermani i cili ka si klientë të tij njerëz të njohur në Gjermani ka udhëtuar nga Shqipëria drejt Gjermanisë me mjetet e tij të punës.

Bëhet fjalë për Vilson Dukën të cilin klientët e tij e përshkruajnë si punëtor, të besueshëm dhe miqësorë.

Me kujdes dhe në heshtje ai pret flokët grit ë një pensionisti. Ai nuk flet. Edhe pas 25 vjet në Gjermani Vilson Duka e kupton shumë më mirë gjermanishten se sa e flet atë.

Shpeshherë klientët e tij tregojnë se ai është krenar për veten e tij dhe në vendin e tij të punës ka mjaft simbole shqiptare që tregojnë mirë vendin e tij të origjinës.

Në valën e nxehtë të emigrimeve në 1990-ën Duka la Shqipërinë dhe dëshira për të punuar si berber e çoi atë bashkë me bagazhet. Në ’91 ai u martua me Christan, martesa e lehtësoi jetesën e tij në Gjermani, pas 23 vitesh martesë ajo ndërroi jetë dhe

18 vjet më parë Vilson Duka mori pjesë në të ashtuquajturën masë e integrimit të zyrës së punës, Akademia e Biznesit dhe Shkolla Gjuha në rrugë Ëeimar. Në atë kohë ai shkroi për të si aktivitet dëshiruar. Dhe prej 17 vitesh ai kryen këtë veprimtari tregtare në dhomën ku ai banon. Ata e mbajnë atë thjesht si një berber mjaft të mirë, thonë shumë nga klientët e tij.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013153791427612
array(1) { ["section"]=> string(77) "berberi-shqiptar-qe-udhetoi-ne-gjermani-me-mjetet-e-punes-nga-shqiperia-43352" }