Bëri foto provokuese para varrit 4,700 vjeçar në Egjipt, ndiqet penalisht modelja e njohur

Publikuar tek: bota, më 17:24 03-12-2020 Bëri foto provokuese para varrit 4,700 vjeçar në Egjipt, ndiqet penalisht modelja e njohur

Policia egjiptiane ka arrestuar një fotograf dhe ka ndjekur penalisht modelen për shfaqjen e mosrespektimit të kulturës së lashtë egjiptiane gjatë xhirimit.

Modelja e famshme e modës egjiptiane, Salma al-Shimi ishte fotografuar e veshur me një fustan të shkurtër të stilit faraonik 'gjysmë të zhveshur' para Piramidës së Djoser, e cila është një vendi i lashtë i varrosjes pranë kryeqytetit Kajro.

Në mediat sociale, qarkulloi një thashethem se Salma al-Shimi, ishte arrestuar pas të shtënave në nekropolin Saqqara. Por mediat thanë se policia egjiptiane arrestoi fotografin vetëm për mos respekt. Më pas modelja në heshtje hoqi fotografitë e diskutueshme nga llogaria e saj në Instagram.

Më pas modelja Shimi postoi sërish fotografitë e saj me veshje të lashta egjiptiane pranë Piramidës 4,700-vjeçare të Djoser. Në mënyrë të ngjashme, shpejt u përhapën zëra se ajo ishte arrestuar për mosrespektim dhe tradhëti ndaj trashëgimisë së lashtë Egjiptiane.

Fotografitë gjithashtu thyen rregullat e vendosura nga ministria e antikave për fotosesione. Gjithashtu, Saqqara dhe është një vend i caktuar i Trashëgimisë Botërore të Unesco pasi ishte një vendvarrim aktiv për më shumë se 3,000 vjet.

Komentuesit në mediat sociale i përshkruan fotot si një shprehje e mosbesimit dhe zemërimit të kulturës dhe trashëgimisë së tyre antike. Një nga përdoruesit bëri një pyetje duke mbështetur këto përpjekje, "A ka me të vërtetë një ndalesë për të bërë fotografi në zona arkeologjike, madje edhe fotografi që nuk janë të pahijshme por plotësisht normale?"

Mediat egjiptiane raportojnë se policia po kërkon të identifikojë punonjësin përgjegjës për lejimin e modeles dhe fotografit në zonën arkeologjike. Sipas autoriteteve, ata kanë arrestuar një pronar deveje dhe një udhëzuese të re femër që ndihmuan çiftin të fitonte hyrjen në zonën arkeologjike.

modelja_2.jpg

modelja_3.jpg

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Nis sesioni dy-ditor i OKB-së për krizën nga pandemia e Covid-19, shpaloset plani për “riformatimin” botëror
TRAGJIKE/ Italia shënon REKORD, raportohet numri më i lartë i viktimave të Covid-19 që nga fillimi i pandemisë, në 24 orë infektohen 23,225 persona »
Article Logic
Execution time: 0.010711908340454
array(1) { ["section"]=> string(96) "beri-foto-provokuese-para-varrit-4-700-vjecar-ne-egjipt-ndiqet-penalisht-modelja-e-njohur-230063" }