BERISHA i përgjigjet RAMËS, publikon FOTOT krah OLLDASHIT nga inspektimet e punimeve në Tiranë-Elbasan

Publikuar tek: aktualitet, më 18:04 22-01-2019 BERISHA i përgjigjet RAMËS, publikon FOTOT krah OLLDASHIT nga inspektimet e punimeve në Tiranë-Elbasan

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar sot nga afër punimet në autostradën Tiranë-Elbasan, ndërkohë që sulmoi qeverinë e kaluar, teksa tha se e kanë nisur autostradën pa asnjë projekt dhe studim gjeologjik dhe për këtë arsye ka kushtuar dyfish më shumë.

Këtyre akuzave i është përgjigjur ish-kryeministri Sali Berisha, teksa ka publikuar disa foto krah Sokol Olldashit, në atë kohë ministër i Transportit.

Berisha e quan Ramën torollak dhe xhahil, pasi pretendon se autostarda Tirane – Elbasan është hedhur për ndërtim në tender ndërkombetar me fond limit 320 milion dollar dhe këto para janë paguar menjëherë sapo projekti ka mbaruar.

Gjithashtu Berisha shprehet se nga 7 kompani konkuruese tenderin me 253 milionë dollarë e fitoi kompania greke Aktor, për të cilën pretendon se i përfundoi punimet për 23 muaj.

Kundërpërgjigja e Berishës në Facebook:

Torallak dhe xhahil mender kryeministri!

Sot gjate nje inspektimi ne vendin e krimit, rrugen Ibe - Tirane, 11 km rruge ne te cilat punohet nga 2013 deri sot, mender kryeministri deklaroi se kjo rruge qenka tenderuar pa projekt madje vetem sa nuk tha se faj e per vjedhjet e tmerrshme te 150 milione dollareve ne segmentin Ibe -Tirane e ka ndertimi i tunelit dhe segementi Krrab - Elbasan.

Te dashur miq, te besh nje deklarate te tille duhet te jeshe torallak dhe xhahil sepse sipas dokumentave qe nje xhahil apo torollak nuk mund ti kuptoje. Autostarda Tirane - Elbasan:

- pasi ka perfunduar projekti i plote dhe jane paguar dhe parate firmes

- eshte hedhur per ndertim ne tender nderkombetar me fond limit 320 milion dollare te publikuar ne disa nga gazetat me te medha te botes

- Per nderimin e saj treguan interes dhe moren pjese ne tender 7 kompani te medha nderkombetare

- ne vitin 2010 tenderin e fitoi me 253 milione dollare kompania e madhe greke Aktor

-Kompania Aktor perfundoi plotesisht ne nje kohe prej 23 muajsh:

- Tunelin e Krrabes dhe

- segmentin Krrabe - Elbasan prej 17 km si dhe

- 3-4 km ne segmentin Ibe -Tirane dhe kreu punime te tjera te rendesishme ne kete segment

Qe nga fundi i vitit 2010 deri sot vazhdon vjedhja e paimagjinueshme ne kete veper.

Keshtu, çmimi i segmentit pre 10 km Ibe - Tirane, per shkak te vjedhjeve nga Rama Gjiknuri, qe çmimi ne teresi i vepres te rritet nga 255 milion, me te cilin ishte fituar tenderi, ne 420 milion dollare, kjo sepse me vjedhje çmimi i segmentit Ibe -Tirane u rrit ne 17 milion dollare per km nderkohe qe tuneli i Krrabes eshte hapur me 16 milion dollare km.

Prandaj miq, mender Kryeministri, per te fshehu sadopak vjedhjet e medha ne kete veper, te cilen ne 10 km e segmentit Ibe - Tirane punohet prej 6 vitesh, flet si xhahil dhe torollak pasi e di se qe te dy jane me mire se nje hajdut. sb

gjvh.jpg

hmk.jpg

k.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vdekja e foshnjes 4 muajshe, reagon QSUT: U trajtua 10 ditë për fruthin
Kryesia e PD, Topalli shpërthen ndaj Bashës: Është ‘no face, no name, no voice’. Pret pazarin e radhës »
Article Logic
Execution time: 0.012298822402954
array(1) { ["section"]=> string(108) "berisha-i-pergjigjet-rames-publikon-fotot-krah-olldashit-nga-inspektimet-e-punimeve-ne-tirane-elbasan-149878" }