Berisha sërish viktimë e “fake-news”, poston foton me kanabis nga bota dhe thotë është në Vjosë

Publikuar tek: fcb-bomb, më 18:09 04-07-2019 Berisha sërish viktimë e “fake-news”, poston foton me kanabis nga bota dhe thotë është në Vjosë

Ish-kryeministri Sali Berisha është bërë sërish viktimë e mashtrimit nga qytetarë që i dërgojnë mesazhe në rrjetet sociale.

Berisha ka postuar një fotografi ku duken parcela me misër, mes të cilave është mbjellë kanabis. Ai thotë se kjo parcelë ndodhet buzë lumit Vjosa në Tepelenë, por në fakt rezulton se foto nuk është bërë në Shqipëri.

Nga një kërkim i thjeshtë në Google, rezulton se fotografia është postuar për herë të parë në vitin 2016, nga një rus në një uebfaqe ruse.

Postimi i Berishës:

ghrfhtrjy6j.jpg

Foto origjinale:

jghjkyu8il8l.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0067770481109619
array(1) { ["section"]=> string(99) "berisha-serish-viktime-e-fake-news-poston-foton-me-kanabis-nga-bota-dhe-thote-eshte-ne-vjose-171129" }