BERZH mund t'i japë hua 9.75 milion euro KESH për impiantin fotovoltaik lundrues në Vaun e Dejës

Publikuar tek: aktualitet, më 12:01 23-09-2020 BERZH mund t'i japë hua 9.75 milion euro KESH për impiantin fotovoltaik lundrues në Vaun e Dejës Projekti i termocentralit lundrues fotovoltaik ne Vaun e Dejes

Prodhuesi shtetëror i energjisë elektrike i Shqipërisë (KESH) mund të mbulojë pjesën më të madhe të kostos për projektin e saj të impiantit hibrid fotovoltaik me borxhe. BERZH synon 21 tetorin për miratimin e një kredie prej 9,75 milion EURO për një impiant fotovoltaik lundrues në rezervuarin e hidrocentralit të Vaut të Dejës, në pronësi të KESH.

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim zbuloi se po shqyrton mundësinë për të mbështetur një impiant hibrid në Shqipëri. Prodhuesi shtetëror i energjisë KESH ka një projekt 12.9 MW për një impiant lundrues, të cilin planifikon ta instalojë në rezervuarin e hidrocentralit të Vaut të Dejës dhe BERZH tha se mund të mbulojë një hua deri në 9.75 milion EURO.

Energjia elektrike e prodhuar nga sistemi i ri, me vlerë 13.94 milion EUR, do të shitet me kushte tregu. Data e miratimit të kredisë është 21 tetor.

KESH zotëron hidrocentralin me fuqi 260 MW pranë Shkodrës, pjesë e kaskadës së lumit Drin. Vau i Dejës është i fundit në seri. Në të njëjtën kohë, Statkraft po instalon impiantin e parë lundrues fotovoltaik në Shqipëri me Ocean Sun, gjithashtu nga Norvegjia. I ndodhur pranë Elbasanit, është planifikuar për kapacitet prej 2 MW.

Projekti 12.9 MW i KESH do të forcojë performancën e tij operacionale dhe financiare, theksoi BERZH.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012344121932983
array(1) { ["section"]=> string(103) "berzh-mund-t-i-jape-hua-9-75-milion-euro-kesh-per-impiantin-fotovoltaik-lundrues-ne-vaun-e-dejes-221344" }