Besimi te media, Linda Rama e shqetësuar nga 'lajmet false': Të ndërtojmë një shoqëri të mendimit kritik për të ndarë informacionin e mirë nga i keqi

Publikuar tek: aktualitet, më 16:06 30-08-2019 Besimi te media, Linda Rama e shqetësuar nga 'lajmet false': Të ndërtojmë një shoqëri të mendimit kritik për të ndarë informacionin e mirë nga i keqi Linda Rama

Linda Rama, bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama thotë se Shqipëria ka nevojë për një shoqëri që mendon në mënyrë kritike në lidhje me informacionin e madh që shpërndahet në internet.

Duke komentuar të dhënat e Forumit Ekonomik Botëror mbi besimin në mediat në internet, Linda Rama thotë se është konsumatori i lajmeve ai që duhet të jetë edhe rojtari që do të diferencojë informacionin e keq nga i miri.

“Interneti na ka ekspozuar drejt një oqeani të madh me të dhëna dhe informacion dhe lajme. Ne duhet të ndërtojmë një shoqëri të mendimit kritik që mund të ndajë informacionin e mirë nga i keqi. Ne – konsumatorët e lajmeve – duhet të jemi rojtarët”, shkruan Linda Rama në Twitter.

Kujtojmë se bashkëshorti i saj, kryeministri Edi Rama, është iniciatori i ligjit për “mediat online” i kritikuar si ligj që vë në rrezik lirinë e medias në Shqipëri. Sipas këtij ligji, nuk janë "konsumatorët e lajmeve" ata që bëjnë diferencimin e informacionit të mirë apo të keq, por gjobat e ashpra dhe masat për mbylljen përgjithmonë të mediave online që publikojnë informacione të konsideruara "të këqija".

sdfwegerhbdenhdfnh.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « U qëllua me dy armë kallashnikov, detaje të reja nga ekzekutimi mafioz i Santiago Malkos
Po kalonte në Portin e Vlorës bashkë me një familje, policia i gjen drogë dhe e arreston »
Article Logic
Execution time: 0.011526107788086
array(1) { ["section"]=> string(152) "besimi-te-media-linda-rama-e-shqetesuar-nga-lajmet-false-te-ndertojme-nje-shoqeri-te-mendimit-kritik-per-te-ndare-informacionin-e-mire-nga-i-keqi-176751" }