Beteja për Vjosën, Gjykata ndalon ndërtimin e HEC-it dhe pranon kërkesën e banorëve

Publikuar tek: aktualitet, më 15:23 02-05-2017 Beteja për Vjosën, Gjykata ndalon ndërtimin e HEC-it dhe pranon kërkesën e banorëve

Gjykata Administrative e Tiranës rrëzoi ditën e sotme kontratën koncesionare të lidhur mes qeverisë shqiptare dhe kompanisë "Kolvu Energji" për ndërtimin e hidrocentralit të Poçemit mbi lumin Vjosë, pas një kërkese të bërë nga banorët e zonës Kulaj.

Kështu kërkesa e banorëve është pranuar nga Gjykata Administrative për arsye se ndërtimi i HEC-it do të dëmtonte ekosistemin.

Për rrjedhojë, Gjykata Administrative e Tiranës pranoi akt-padinë, duke nxjerrë të pavlefshme Deklaratën Mjedisore të lëshuar nga Ministri Lefter Koka për projektin, urdhërat e Ministrit Damian Gjiknuri për dhënien e koncesionit si dhe vetë kontratën e koncesionit dhe duke vënë përpara tyre kërkesën e banorëve që protestuan për një kohë të gjatë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Akuzohet për aktivitet të paligjshëm, nis procesi për konfiskimin e pasurisë marramendëse të biznesmenti të njohur (DETAJET)
Përplasen dy mjete në Milot, plagosen 3 persona »
Article Logic
Execution time: 0.010455131530762
array(1) { ["section"]=> string(88) "beteja-per-vjosen-gjykata-ndalon-ndertimin-e-hec-it-dhe-pranon-kerkesen-e-banoreve-77190" }