Bie fuqia e ISIS, ja sa territore ka humbur

Publikuar tek: bota, më 21:54 04-11-2017 Bie fuqia e ISIS, ja sa territore ka humbur

Grupi terrorist i Shtetit Islamik për shkak të dështimeve të fundit ka humbur 96% të territoreve që kontrollonte në Siri dhe Irak.

Mediat amerikane kanë raportuar se “Janë shkatërruar plane për krijimin e ‘kalifatit’ islamik, përmes hartimit të kufijve në vendet e Lindjes së Afërt”.

Mësohet se tani xhihadistët po luftojnë vetëm në një pjesë të kufizuar të Sirisë dhe në një rajon të vogël të shkretëtirës në Irak.

Megjithatë, ISIS mbetet ende një rrezik serioz për paqen në botë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ish-këshilltari i fushatës së Trump e pranon hapur: Kam takuar zyrtarë rusë
Ish-presidenti Bush e thotë hapur: Kam votuar për Hillari Clinton në 2015-ën »
Article Logic
Execution time: 0.011228084564209
array(1) { ["section"]=> string(48) "bie-fuqia-e-isis-ja-sa-territore-ka-humbur-98377" }