Bie mbështetja ndaj 'jelekverdhëve', populli francez kërkon ndaljen e protestave

Publikuar tek: bota, më 08:06 15-02-2019 Bie mbështetja ndaj 'jelekverdhëve', populli francez kërkon ndaljen e protestave

Më shumë se gjysma e popullit francez dëshiron që “jelekverdhët” t’i japin fund protestave të tyre, anti-qeveritare, pasi shumë demonstrues që vazhdojnë të marshojnë nëpër qytete çdo fundjavë, nuk i pasqyrojnë më kërkesat e hershme të grupit.

Protestat shpërthyen në nëntor në lidhje me një plan për rritjen e çmimit të naftës dhe kostot e larta të jetesës, dhe protestuesit janë quajtur “jelekverdhë”, pasi mbanin xhaketa që shoferët francezë duhet të mbajnë në makinën e tyre.

Trazirat u shndërruan shpejt në një revoltë më të gjerë kundër Presidentit Emmanuel Macron dhe pabarazisë sociale. Ndërsa shumica e njerëzve mbështesin lëvizjen, dy në çdo tre besojnë se ata që ende protestojnë çdo fundjavë në Paris dhe në qytete të tjera, nuk janë përfaqësues të ambicieve të saj të hershme.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011647939682007
array(1) { ["section"]=> string(84) "bie-mbeshtetja-ndaj-jelekverdheve-populli-francez-kerkon-ndaljen-e-protestave-152811" }