Bie orteku, mbi 10 turistë të zhdukur në Zvicër

Publikuar tek: bota, më 09:21 20-02-2019 Bie orteku, mbi 10 turistë të zhdukur në Zvicër

Disa skiatorë janë zënë poshtë nga një ortek në Crans-Montanas, të Zvicrës  tha policia e shtetit helvet në një komunikatë zyrtare.

Nouvelliste, një gazetë lokale, citoi presidentin e komunës, Nicolas Feraud të thoshte se 10 deri në 12 persona besohej të ishin të bllokuar nën borë.

Ndërkohë, i kontaktuar nga Reuters, Feraud nuk pranoi të komentonte se sa njerëz besohej të ishin zënë poshtë nga orteku.

“Një ortek ra në sektorin e Plaine-Morte, ndërsa ekipet e kërkim-shpëtimit janë në vendngjarje. Disa njerëz janë zënë poshtë nga orteku”, tha policia kantonale e Valais në një Tëeet.

Deri më tani janë shpëtuar katër skijatorë,, ndërsa njëri ndodhet në gjendje të rëndë.

Temperaturat e ngrohta gjatë javës së kaluar filluan të shkrijnë borën e madhe në rajon dhe kjo besohet se është shoqëruar më rënien e ortekut që rezultoi tragjik.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013393878936768
array(1) { ["section"]=> string(53) "bie-orteku-mbi-10-turiste-te-zhdukur-ne-zvicer-153489" }