Bien ngarkesat në portin e Durrësit me 1% gjatë periudhës Janar-Gusht

Publikuar tek: ekonomi, më 14:44 19-09-2016 Bien ngarkesat në portin e Durrësit me 1% gjatë periudhës Janar-Gusht

Porti më i madh shqiptar i Durrësit, ka përballuar rreth 2.26 milion tonë ngarkesë, gjatë 8 muajve të parë të vitit. Sipas autoritetit të portit, manovrohet me 1% më pak ngarkesë nga viti në vit, ku 70.2% e të gjitha mallrave i përkasin importeve.

Porti i Durrësit ka trajtuar 717 tragete dhe 347 anije tregtare në periudhën e shqyrtuar prej 8 muajsh, ka thënë autoriteti portual në një deklaratë të mërkurën e kaluar.

Mallrat kryesore të eksportit të transportuara nëpërmjet këtij porti, janë çimento dhe kallaj, ndërsa ngarkesat e importuara përbëhen kryesisht nga coca-cola, tuba çeliku, plehra dhe nitrate.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0089139938354492
array(1) { ["section"]=> string(74) "bien-ngarkesat-ne-portin-e-durresit-me-1-gjate-periudhes-janar-gusht-53386" }