‘’Big Brother po ju vëzhgon’’, Çdo pallat, lokal, autobus, kopësht e shkollë në Shqipëri do pajiset me kamera

Publikuar tek: aktualitet, më 07:27 26-10-2015 ‘’Big Brother po ju vëzhgon’’, Çdo pallat, lokal, autobus, kopësht e shkollë në Shqipëri do pajiset me kamera

‘’Big Brother po ju vëzhgon’’, është kjo fraza nga një reality-show, ku konkurentët hyjnë me dëshirë brenda një shtëpie që vëzhgohet 24 orë me kamera, por kësaj here të gjithë do jemi nën syrin e ‘’Big Brother’’.

Ministria e Punëve të Brendshme e ministrit Sajmir Tahiri ka hartuar një draft për ligjin, ku çdo pallat, lokal, autobus, kopësht e shkollë në Shqipëri do pajiset me kamera. Por ndryshe nga çfarë ishte deri më tani, ku kamerat përgjithësisht aty ku kishte ishin me dëshirë, tani gjithçka do jetë e detyrueshme.

Nën vëzhgim të vazhdueshëm do të jenë edhe ambjentet e biznesve që bëjnë xhiro më shumë se 10 milionë lekë në muaj.

Por i menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i drejtorit të Komunikimit në Kryeministri, Endri Fuga për këtë projektligj të ri, i cili komenton edhe mediet që sipas tij nuk e thonë të plotë kontekstin e këtij zhvillimi.

“Kamera në çdo pallat apo vetëm aty ku ka risk urbanistik ose banojnë persona me precedent penalë? Gazetat thonë të parën, e vërteta e dyta!”, shkruan Fuga.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Video: Aksioni i policisë në lokalet e natës, drogë në tualete dhe striptizëm
Babai i emigrantit që u vra në Itali: Djali im s’ishte grabitës »
Article Logic
Execution time: 0.010926961898804
array(1) { ["section"]=> string(107) "big-brother-po-ju-vezhgon-cdo-pallat-lokal-autobus-kopesht-e-shkolle-ne-shqiperi-do-pajiset-me-kamera-23969" }