Bilanc tragjik nga përplasja e trenit, shkon në 70 numri i viktimave, 600 të plagosur

Publikuar tek: bota, më 06:54 23-10-2016 Bilanc tragjik nga përplasja e trenit, shkon në 70 numri i viktimave, 600 të plagosur

Të paktën 70 të vdekur dhe 600 të plagosur, ky është bilanci tragjik i aksidentit të rëndë pas përplasjes së trenit të mbushur me udhëtarë që ishte nisur drejt qytetit Douala.

Presidenti i Kamerunit, Paul Biya bën të ditur shifrat tragjike përmes faqes së tij zyrtare në Facebook nga ku bën thirrje dalin në ndihmë të gjithë të të mbijetuarve, ndërsa ka kërkuar hetimetim të menjëhershëm të ngjarjes

‘Reuters’, shkruan  se treni doli nga shinat në afërsi të stacionit të qytetit Eseka, 120 kilometra në perëndim të kryeqytetit.

Presidenti Paul Biya, i cili nuk gjendet në Kamerun, përmes faqes së tij zyrtare në Facebook ka thënë se i ka udhëzuar qeverinë t’u dalin në ndihmë të gjithë të mbijetuarve, ndërsa hetimet të fillojnë menjëherë e të kuptohet saktë problemi që shkaktoi vdekjen e dhjetëra personave.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përplaset helikopteri, humbin jetën 19 perosna
‘Gëzim i dyfishtë’, 12-vjeçari martohet me kushërirën 11 vjeçe (Foto) »
Article Logic
Execution time: 0.010658025741577
array(1) { ["section"]=> string(89) "bilanc-tragjik-nga-perplasja-e-trenit-shkon-ne-70-numri-i-viktimave-600-te-plagosur-57109" }