Bilanci i COVID-19 në gjithë botën, mbi 100 milion të infektuar dhe më shumë se 2 milion viktima, ja cilat janë shtetet më të prekura

Publikuar tek: aktualitet, më 10:04 26-01-2021 Bilanci i COVID-19 në gjithë botën, mbi 100 milion të infektuar dhe  më shumë se 2 milion viktima, ja cilat janë shtetet më të prekura

Pandemia e Covid-19 për më shumë se një vit ka ‘poshtuar’ botën.

Ndërsa muajt kalojnë bilanci vijon të thellohet, teksa tashmë zytarisht 100 milionë qytetarë janë prekur nga Covid-19.

Kjo është shifra e fundit zyrtare e nxjerrë nga uebi ëorldmeters që merret me përditësimin e të dhënave të koronavirusit në të gjithë botën.

Në rang global 100,318,660, janë prekur nga koronavirusim, prej të cilëve 2,150,615 kanë humbur jetën, ndërsa 72,368,409 e kanë fituar betejën me virusin vdekjeprurës.

Numri më i madh i viktimave regjistrohet në SHBA, ku 431,392 persona kanë humbur jetën, nga më shumë se 25,861,597 milionë qytetarë të infektuar me COVID-19.

India mban vendin e dytë për numrin e viktimave, pasi 153,624 qytetarë kanë vdekur nga më shumë se 10,677,710 të infektuar, ndërsa ndjek në vendin e tretë Brazili me 217,712 nga më shumë se 8 milionë të infektuar.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 200 mijë lekë nga portofoli dhe 600 mijë nga karta e bankës; kush është infermierja e Infektivit që u arrestua sot, vodhi pacientin që vdiq nga Covid (EMRI)
Grabiti në mes të ditës “Kredo.al”, policia identifikon autorin, shpallet në kërkim 18 vjeçarin »
Article Logic
Execution time: 0.012378931045532
array(1) { ["section"]=> string(138) "bilanci-i-covid-19-ne-gjithe-boten-mbi-100-milion-te-infektuar-dhe-me-shume-se-2-milion-viktima-ja-cilat-jane-shtetet-me-te-prekura-236432" }