Biseda mes miqsh - “Burrash, mos prano restaurimin e bunkerit”, Shkreli: Është “Porta e Ferrit”

Publikuar tek: kulture-art, më 09:00 09-12-2015 Biseda mes miqsh - “Burrash, mos prano restaurimin e bunkerit”, Shkreli: Është “Porta e Ferrit”

Në profilin e këshilltarit të Ramës për çështjet e territorit dhe urbanistikës , Artan Shkreli, ka mbërritur një kërkesë, nga një mik i tij, që pasi kujton kohën kur rinia e Tiranës u bë një me të rinjtë e Qytetit Studenti, i kërkon Shkrelit të mos pranojë kurrë restaurimin e bunkerit.

“Sot ishe i detyruar të shikoje shkatërrimin e një ideje që nuk është as vendi dhe as koha për perceptim të drejtë, ndaj për të mos bërë retorikë, po të kërkoj burrash, që në shenjë respekti të kësaj dite, most a pranosh ma kurrë restaurimin e saj”, shkruan miku i Shkrelit, artisti Kujtim Turkeshi.

“Për ironi të fatit, nuk është glorifikim i komunizmit, por një farë “portë e ferrit” që të shpie në bodrumet atomike të luftës së ftohtë që komunizmi i imponoi botës dhe regjimi i Hoxhës neve”, shkruan Artan Shkreli duke u shprehur se “Atoparlantët politik nuk kanë lejuar pëshpërimën e qetë të shpjegimit të atij “bunkeri” instalativ.

Biseda:

Biseda.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02041482925415
array(1) { ["section"]=> string(92) "biseda-mes-miqsh-burrash-mos-prano-restaurimin-e-bunkerit-shkreli-eshte-porta-e-ferrit-27314" }