Bizneset/ 112 shkelje, 37 konfiskime, 75 gjoba nga aksioni i policisë në Vlorë

Publikuar tek: aktualitet, më 11:10 23-07-2015 Bizneset/ 112 shkelje, 37 konfiskime, 75 gjoba nga aksioni i policisë në Vlorë

Gjatë operacionit të kryer brenda dy ditëve, më datë 20.07.2015 – 22.07.2015, janë ushtruar kontrolle në 200 subjekte të ndryshme. Nga ky kontroll janë evidentuar 112 shkelje, në të cilat u morën këto masa administrative: Në 37 - prej subjekteve,  është marrë masa e Konfiskimit të Mallit. Në 75- prej subjekteve, është marrë masa, gjobë.

Gjobat e vendosura në 32-subjekte, arrinë vlerën totale monetare deri në 5.865.000 lekë (të reja).  Ndër mallrat e konfiskuara janë konfiskime të ndryshme: pije alkolike, pije freskuese, këpucë, produkte kozmetike, produkte farmaceutike dhe një supermarket.

Kjo erdhi nga një operacion për goditjen e veprave penale në fushën e tatim-taksave, fshehjen e të ardhurave, punësim të paligjshëm, informalitetit dhe evazionit fiskal, në të gjithë Qarkun e Vlorës,  me qëllim parandalimin e tyre.

Gjithashtu, Drejtoria e Policisë së Qarkut Vlorë, njofton se ka nisur hetimet për punonjësit e organeve tatimorë, për moskryerjen e detyrës, për mos-ushtrimin e kontrollit ndaj këtyre subjekteve, të cilat janë në kundërshtim me Ligjin.

.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mbillte brenda shtëpisë hashash, në pranga 63 vjeçari
Ky është avioni që zbulon parcelat e kanabisit në Shqipëri (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.012046098709106
array(1) { ["section"]=> string(81) "bizneset-112-shkelje-37-konfiskime-75-gjoba-nga-aksioni-i-policise-ne-vlore-16823" }