Bizneset fasone rol kyç në punësim dhe në të ardhurat kombëtare

Publikuar tek: ekonomi, më 18:29 28-09-2016 Bizneset fasone rol kyç në punësim dhe në të ardhurat kombëtare

Bizneset fasone kanë luajtur një rol të rëndësishëm në të ardhurat e ekonomisë shqiptare por edhe në punësimin e personave gjatë Gushtit. Eksportete kanë patur një rritje të ndjeshme në grupin “Tekstile dhe këpucë” me një rritje vjetore prej prej 6.4%. Kjo tregon për ecurinë e bizneseve fasone dhe për punësimin që vijon gjithmonë e më shumë në rritje.

Sipas INSTAT, grupi “Ushqim, pije, duhan” kanë kontribuar me +1.6% si dhe “Materiale ndërtimi dhe metale” me +1.3 %.

Vazhdojnë të ndikojnë negativisht në eksporte grupi “Minerale, lëndë djegëse, energji elektrike” me -3,3 pikë përqindje, “Prodhime druri dhe letre”, “Lëkurë dhe artikuj prej tyre” .

Përsa i përket importeve, pjesët e makinave janë në krye të listës me një rritje prej 14.3%.

 tregtia_me_jashte_eksportet.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.10788106918335
array(1) { ["section"]=> string(69) "bizneset-fasone-rol-kyc-ne-punesim-dhe-ne-te-ardhurat-kombetare-54420" }