Biznesmenët pranojnë se paguajnë te mafia për t’u mbrojtur, 12 arrestime në Itali, mes tyre, nipi i Provenzanos

Publikuar tek: bota, më 07:52 27-09-2016 Biznesmenët pranojnë se paguajnë te mafia për t’u mbrojtur, 12 arrestime në Itali, mes tyre, nipi i Provenzanos Ne te majte Carmelo Gariffo, djathtas punonjesi komunal Antonino Di Marco. Organizonin takim ne stadiumin komunal te Corleones

Në Corleone, tetë biznesmenë kanë pranuar se paguajnë para për tu mbrojtur. La Reppubblica shkruan sot se në mëngjes, policia e prokuroria e Palermos ka arrestuar 12 persona, mes të cilave shefin e ri të Corleones, sipas prokurorit të hetimit Sergio Demontis Catherine Malagoli. 

Ndër të arrestuarit, shkruajnë mediat italiane, është edhe nipi i preferuar i Provenzanos, Carmelo Gariffo. Ky i fundit, i njeh sekretet e mafies së vjetër Corleone. Sepse për shumë kohë ai ka kryer edhe detyrën e sekretarit të Bernardo Provencanos.

Gariffo për tre vjet ka qenë i lirë, por është vënë në përgjim nga autoritetet. E ndërkohë, nga përgjimet, del një organizim i ri i një mbledhjeje të klanit. E Gariffo thotë : Ne nuk kemi nevojë për 100, por për një. Nuk mund të lëvizin dy persona, sepse gjithmonë njëri përdoret për të kontrolluar. Por ne duhet të zgjidhim situatën, nuk duhet të nxitojmë gjërat”. Policia ka kapur gjithë dialogun dhe ka dalë në konkluzionin se biznesmenët janë të shantazhuar. Më pas ata pranuan se kishin paguar.

Gjithë procedurat e përgjimeve janë regjistruar në muajin gusht. Ndërkohë që haraci kërkohej për gjithë bizneset nga menaxhimi i mbetjeve tek administrimi i qytetit.

Autoritetet pranuan se organizimi mafioz kishte ngritur barriera thuajse të padepërtueshme me qëllim kontrollin e një territor të vetëm. Por përgjigjet positive që kanë dhënë sipërmarrësit e vënë nën presion I kanë ndihmuar shumë hetimet.

Përveç Gariffos janë arrestuar një grup besnikësh. Breeder Bernardo Saporito ishte shoferi i tij; një tjetër punëtor sezonal Vincent Coscino. Por gjyqtari ka firmosur arrest edhe për Vito Biagio Filippello që kishte marrë një kontratë për pyjet. Në mes të arrestuarve edhe shefi Francesco Scianni, djali i bossit të mafias Rosario Lo Bue. Shumë nga njerezit e klanit ranë në prangat e policisë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Presidencialet SHBA/ Trump per Klinton: Ju keni shumë përvojë, por përvojë të keqe
Dy sulme njëra pas tjetrës në Gjermani, targetohen xhamia dhe Qendra e Kongresit Ndërkombëtar »
Article Logic
Execution time: 0.011569976806641
array(1) { ["section"]=> string(114) "biznesmenet-pranojne-se-paguajne-te-mafia-per-t-u-mbrojtur-12-arrestime-ne-itali-mes-tyre-nipi-i-provenzanos-54221" }