Biznesmeni i hakërrehet Ramës: Profesionistë ka por duhet të jenë të lartë sa një kullë që t’i shohësh

Publikuar tek: barometri, më 08:25 12-06-2018 Biznesmeni i hakërrehet Ramës: Profesionistë ka por duhet të jenë të lartë sa një kullë që t’i shohësh

Biznesmeni Nikollaq Neranxi sulmon kryeministrin Edi Rama i cili ditën e sotme përuroi Kompleksin FAFA në Durrës dhe prej andej tha se më herët askush s’kishte menduar për të formuar kuzhinierë në Shqipëri.

“Kjo nuk është e vërtetë. Instituti Kulinar Neranxi ka 12 vite që diplomon çdo vit specialistë kulinarie, të cilët janë me qindra dhe të gjithë të punësuar. Madje ky biznes, jo vetëm që nuk u përkrah asnjëherë nga qeveria Rama, por përkundrazi, u luftua, për të vetmen arsye se Presidenti i kësaj shkolle e ka akuzuar për gjëra që shkojnë keq në këtë vend. E megjithatë ne mbijetuam, duke marrë vlerësime maksimale nga ata sipërmarrës që punësuan të diplomuarit tanë si një shembull i kualifikimit të standarteve perëndimore, por dhe nga specialistë të huaj që bashkëpunojnë me ne”, shkruan Neranxi i cili ironizon kryeministrin duke thënë se shkolla Profesionale ka, edhe profesionitë ka, por duhet të jenë të larta sa një kullë që t’i shohë Rama.

REAGIMI I PLOTË:

Shkolla Profesionale ka, edhe profesionitë ka, por duhet të jenë të larta sa një kullë që t’i shohë Rama!

“20 e kusur vite nuk mendoi njeri të krijojë kushte për të formuar kuzhinierë në Shqipëri” – tha Kryeministri Rama sot në përurimin e Kompleksit FAFA në Durrës. Shqetësimi i të parit të vendit do ishte shumë me vend në rast se në 20 e kusur vite, me të vërtetë askush nuk do ta vriste mendjen për këtë punë. Por kjo nuk është e vërtetë. Instituti Kulinar Neranxi ka 12 vite që diplomon çdo vit specialistë kulinarie, të cilët janë me qindra dhe të gjithë të punësuar. Madje ky biznes, jo vetëm që nuk u përkrah asnjëherë nga qeveria Rama, por përkundrazi, u luftua, për të vetmen arsye se Presidenti i kësaj shkolle e ka akuzuar për gjëra që shkojnë keq në këtë vend. E megjithatë ne mbijetuam, duke marrë vlerësime maksimale nga ata sipërmarrës që punësuan të diplomuarit tanë si një shembull i kualifikimit të standarteve perëndimore, por dhe nga specialistë të huaj që bashkëpunojnë me ne.

Shqetësimi i Ramës do të ishte më vend gjithashtu, në rast se ai nuk do kishte instrumentat e duhura që t’i jepte frymëmarrje arsimit profesional, por ai i ka. Projektet e shtetit dhe ato të huaja të orientuara nga shteti, shkuan në duar të gabuara, të cilët morën paratë dhe nuk krijuan asgjë. Pikërisht për këtë arsye, pas një zhgënjimi të thellë për këtë politikë grabitjesh parash pa asnjë investim, GIZ një institucion që mbahet me paratë e shtetit gjerman, u ofrua për të ndihmuar Institutin Kulinar Neranxi, si i vetmi i këtij lloji në vend, i cili ka krijuar infrastrukturë bashkëkohore, staf akademik profesional dhe punon për të nxjerrë specialistë të aftë kulinarie.

Prandaj i themi Kryeministrit, që shkolla profesionale ka, profesionistë ka, por nuk ka sy qeveria që t’i shohësh.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021857023239136
array(1) { ["section"]=> string(108) "biznesmeni-i-hakerrehet-rames-profesioniste-ka-por-duhet-te-jene-te-larte-sa-nje-kulle-qe-t-i-shohesh-124054" }