Biznesmeni pakistanez ndërton kryqin gjigant në mes të qytetit musliman

Publikuar tek: bota, më 19:29 21-05-2015 Biznesmeni pakistanez ndërton kryqin gjigant në mes të qytetit musliman

Biznesmeni pakistanez Parvez Henry Gill pretendon se 4 vjet më parë Zoti i caktoi një detyrë të rëndësishme, të gjente një mënyrë për të ndihmuar të krishterët e persekutuar.

“Dua të bëj diçka ndryshe, të ndërtoj një kryq gjigant në një shtet musliman. Do të jetë një simbol i zotit dhe çdokush që do ta shohë, do ndihet më i qetë”, tregon biznesmeni 58 vjeçar.

Megjithëse duke hasur në vështirësi të mëdha, ai e nisi projektin e tij në qytetin e Karachi-t për ndërtimin e kryqit 42 metra të latrë.

Pakistani është i përbërë nga rreth 90% muslimanë, kështu që kur Gill nisi punimet, nuk u tregoi punëtorëve se çfarë po ndërtonin. Por kur kryqi filloitë merte formë, 20 nga punëtorët u larguan menjëherë nga puna. Kryqi po ndërtohet pranë një Kishe,  në qytetin me një pakicë të vogël të krishterësh.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01178503036499
array(1) { ["section"]=> string(77) "biznesmeni-pakistanez-nderton-kryqin-gjigant-ne-mes-te-qytetit-musliman-11682" }