Boko Haram depërton në Kamerun, rrëmben 60 persona

Publikuar tek: bota, më 19:37 18-01-2015 Boko Haram depërton në Kamerun, rrëmben 60 persona

Sipas autoriteteve të këtij vendi, pjesa më e madhe e rrëmbimeve është kryer përgjatë kufirit midis dy shteteve dhe shumica prej tyre janë fëmijë

Të paktën 60 persona janë rrëmbyer në Kamerun nga militantët islamik të grupit famkeq Boko Haram. Sipas autoriteteve të këtij vendi, pjesa më e madhe e rrëmbimeve është kryer përgjatë kufirit midis dy shteteve dhe shumica prej tyre janë fëmijë. Gjatë sulmit nga ky grup ka pasur edhe viktima në radhët e civilëve.

Boko Haram ka rritur prezencën e tij në një pjesë të konsiderueshme të territorit nigerian dhe tashmë është bërë një rrezik potencial për shumë vende fqinje. Më herët autoritetet e Kamerunit kanë kritikuar Nigerinë për mos arritjen e mbajtjes nën kontroll të këtij grupi.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0079569816589355
array(1) { ["section"]=> string(53) "boko-haram-deporton-ne-kamerun-rremben-60-persona-882" }