Bolonja në marshim kundër Mafias

Publikuar tek: bota, më 16:34 21-03-2015 Bolonja në marshim kundër Mafias

Qyteti i Bolonjës në Itali ka dalë në marshim me qindra mijëra qytetarë me kryefjalë “Mafia na ka vjedhur ligjin”.

Kjo iniciativë është marrë si kërkesë e familjarëve të viktimave që kanë rënë pre e mafias. Marshimi është hapur nga Don Luigi Cioti, i cili është një prift i përshirë në luftën kundër Krimit të Organizuar si mafia me qëllim demaskimin e pushtetit të tyre. Të pranishëm në marshim janë kryetarja e Bashkisë San Lazzaro, Isabella Conti dhe persona të tjerë dashamirës të kësaj iniciative si Bonaccini Stefano që është President i grupit Emilia Romagna.

Bolonja është sot kryeqyteti i Krimit të Organizuar, por edhe një nga vendet që është i vendosur që të luftojë egërsisht mafiat. Ka pasur edhe më parë grupe protestash me të rinjtë që janë ngritur kryesisht duke iu drejtuar Ministrit të Punëve dhe Politikave Sociale, Giuliano Poletti-t.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010938167572021
array(1) { ["section"]=> string(37) "bolonja-ne-marshim-kunder-mafias-6557" }