BOMB-HISTORI: Ditë të tëra pa vënë bukë në gojë, publikohen FOTOT e rralla të shqiptarëve në luftë

Publikuar tek: dossier, më 10:46 01-10-2017 BOMB-HISTORI: Ditë të tëra pa vënë bukë në gojë, publikohen FOTOT e rralla të shqiptarëve në luftë

Erald Kapri

Shqiptarët përjetuan disa vite luftë në vitet 1939-1944 por ajo që thuhet shumë pak është varfëria e atyre viteve.

Në vitet e para të pushtimit Italian, Shqipëria pati një zhvillim të madh tregtar dhe kjo e stimuluar nga mungesa e taksave. Por kjo zgjati shumë pak dhe përgjithësisht u pasuruan vetëm një pjesë e vogël e tregtarëve. Periudha më e vështirë ka qënë gjatë pushtimit gjerman në vitet 43 dhe 44.

Rrugët tregtare munguan ndërsa dimri i ashpër la pasoja të mëdha. Raportet e kohës, veçanërisht të oficerëve britanikë, flasin për një situatë tepër të rëndë ekonomike në Shqipëri ku vendi përballej shpesh me urinë dhe mungesën e ushqimeve. Zonat rurale vuanin edhe më tepër.

Mjaft fshatra u prekën nga lufta ndërsa pjesa tjetër nga mungesa e ushqimit. Përmes fotografive të oficerëve britanikë të bëra në vitet 43 dhe 44 vërehet skamja e madhe e familjeve shqiptare. Siç rrëfejnë ata, familjet në fshat shpesh kalonin në ditë të tëra pa vënë bukë në gojë. Përmes fotografive sot në Newsbomb.al tregohet disi jeta e vështirë e shqiptarëve në kohë luftë.

1-    3 shqiptarë nga periferia e Tiranës.

22155295_1672116489527347_2025304211_n.jpg

2-    Një familje në zonën e Elbasanit

22127556_1672116499527346_1744609158_n.jpg

3-    Një familje në veri të Shqipërisë, në një fshat në Dukagjin

 

22127424_1672116496194013_440370372_n_1_copy.jpg

4-    Fëmijë shqiptarë në veri të Shqipërisë

22127492_1672116502860679_1604026876_n.jpg

5-    Një baba nga Preza e Tiranës

22156823_1672116472860682_1786857384_n.jpg

6-    Fëmijë në fshatin Pilur, në bregdet

22127403_1672116466194016_1687605695_n.jpg

7-    Fëmijë në veri të Shqipërisë

22156766_1672116479527348_80661050_n.jpg

8-    Fëmijë në veri të Shqipërisë

22156971_1672116486194014_2032468799_n.jpg

9-    Një baba me 3 fëmijët e tij

22185055_1672116492860680_685803418_n.jpg

10-Një grua shqiptare nga zonat e veriut

22155268_1672116506194012_889852534_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.045267105102539
array(1) { ["section"]=> string(102) "bomb-histori-dite-te-tera-pa-vene-buke-ne-goje-publikohen-fotot-e-rralla-te-shqiptareve-ne-lufte-94329" }