‘Bomba’ e DASH: Informacione të besueshme që Llalla është përfshirë në korrupsion sinjifikativ

Publikuar tek: politike, më 19:32 23-02-2018 ‘Bomba’ e DASH: Informacione të besueshme që Llalla është përfshirë në korrupsion sinjifikativ

Një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Shtetit ka deklaruar se për marrjen e vendimit që ish kryeprokurori Adriatik Llalla të shpallet “non-grata” në SHBA, ka parut informacione të besueshme që ai është përfshirë në korrupsion sinjifikativ.

Intervistën, zëdhënësi i DASH e ka dhënë për “Politiko.al”, të cilët kanë preferuar të mos ia zbulojnë identitetin. Të plotë mund ta lexoni më poshtë:

Intervista:

Politiko: Kur merr një vendim mbështetur në Klauzolën 7031(c), Departamenti i Shtetit nuk është i detyruar të bëjë publike të dhëna të caktuara që çojnë në skualifikimin e një zyrtari, megjithatë, në rastin e z.Llalla, ju zgjodhët t’a bëni publike arsyen. A mund ta shtjelloni arsyetimin pas këtij vendimi? A kishe diçka posaçërisht skandaloze në akzuat për korrupsion kundër tij?

Zëdhënësi i DASh: Për rrethanat që kanë të bëjnë me këtë rast të veçantë, ne besojmë se është e rëndësishme, për qeverinë shqiptare dhe popullin shqiptar, ta dinë se sa seriozisht e shohim ne korrupsionin.

Politiko: Vendimi për t’i skualifikuar nga hyrja në Amerikë edhe anëtarët e famijes së z. Llalla, që nuk janë nënshtetas amerikanë, duket i pazakontë. A mund të na shpjegoni arsyetimin pas këtij vendimi?

Zëdhënësi i DASh: Klauzola 7031(c), jo vetëm që e skualifikon një zyrtar të një qeverie të huaj nga mundësia për vizë amerikane, në rastin kur ai është përfshirë në korrupsion sinjifikativ, por gjithashtu kërkon që, anëtarët e familjes së afërt të atij zyrtari, të skualifikohen gjithashtu nga kjo mundësi.

Politiko: Z. Llalla, në një deklaratë për The Ëall Street Journal, ka thënë se ambasada amerikane në Tiranë e ka dizinformuar me dashje Departamentin e Shtetit. A është keqinformuar Sekretari i Shtetit nga Ambasada juaj këtu në Tiranë?

Zëdhënësi i DASh: Sekretari ka informacione të besueshme që z. Llalla ka qenë i përfshirë në korrupsion sinjifikativ gjatë mandatit të tij si Prokuror i Përgjithshëm.

Politiko: Ka skeptikë në qarqet politike dhe mediatike në Shqipëri, që kërkojnë ‘fakte’, dhe e shohin Llallën si “kokë turku”, një sinjal që kërkon t’u përcjellë qeveria amerikane “kundërshtarëve” të Reformës në Drejtësi. Ndërkohë, tani që e kemi një precedent, a do të kemi të tjerë “persona non grata” në listën e Sekretarit Tillerson?

Zëdhënësi i DASh: Kur Sekretari merr informacion të besueshëm, se një zyrtar është përfshirë në korrupsion sinjifikativ dhe/apo dhunim të të drejtave të njeriut, ai është i kushtëzuar që ta “piketojë” atë zyrtar dhe anëtarët e familjes së tij duke përdorur klauzolën 7031(c).

Ne jemi, në mënyrë aktive, duke shqyrtuar raste dhe do ta përdorim këtë autoritet në mënyrë globale. Në varësi të rrethanave të caktuara, disa prej “piketimeve” bëhen publikisht dhe, disa të tjera, privatisht.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01159405708313
array(1) { ["section"]=> string(98) "bomba-e-dash-informacione-te-besueshme-qe-llalla-eshte-perfshire-ne-korrupsion-sinjifikativ-111241" }