Bombardimi i rafinerive të naftës së Arabisë Saudite, TRUMP ‘hakmerret’ ndaj Iranit (VENDIMI)

Publikuar tek: bota, më 17:56 20-09-2019 Bombardimi i rafinerive të naftës së Arabisë Saudite, TRUMP ‘hakmerret’ ndaj Iranit (VENDIMI) Presidenti Donald Trump

Presidenti amerikan Donald Trump deklaroi se shteti i tij ka vendosur sanksionin e radhës ndaj Iranit.

Në një takim me kryeministrin australian Scott Morrison, kreu i shtetit amerikan bëri me dije vendimin e tij të fundit.

‘’Kemi vendosur sanksione ndaj Bankës së Iranit’’, deklaroi Trump.

Ndërkohë, ai konfirmoi se vendi i tij është i përgatitur për çdo moment për luftë, megjithëse shtoi se gjetja e një zgjidhjeje paqësore është idealja.

Sekretari i Thesarit Steven Mnuchin shtoi se SHBA-ja i ka mbyllur të gjitha fondet për Bankën e Iranit.

‘’Kemi ndërprerë të gjitha fondet për Bankën e Iranit’’, u shpreh Mnuchin.

SHBA-ja dhe Arabia Saudite akuzojnë Iranin për bombardimin e rafinerive të naftës së Arabisë Saudite në 14 shtator. Akti i dhunshëm solli rritjen e çmimit të naftës në tregun botëror dhe acaroi marrëdhëniet mes palëve.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013607025146484
array(1) { ["section"]=> string(95) "bombardimi-i-rafinerive-te-naftes-se-arabise-saudite-trump-hakmerret-ndaj-iranit-vendimi-179176" }