Boris Johnson fiton rrethin e parë të zgjedhjeve për kreun e konservatorëve në Britani

Publikuar tek: bota, më 07:03 14-06-2019 Boris Johnson fiton rrethin e parë të zgjedhjeve për kreun e konservatorëve në Britani

Boris Johnson ka siguruar numrin më të madh të votave në votimin e parë për të zgjedhur udhëheqësin e Partisë Konservatore, i cili njëherësh do të jetë edhe kryeministri i ri i vendit.

 

Johnson mori 114 vota, Jeremy Hunt ishte i dyti me 43, dhe Michael Gove ishte i treti me 37 vota.

Shtatë kandidatë përparojnë në raundin tjetër të votimit javën e ardhshme.

Do të duhen edhe disa runde votimesh për të zgjedhur kreun e ri të partisë, shkruan Rel, transmeton Newsbomb.al. 

Johnson tha se ishte "i kënaqur që fitoi zgjedhjet e para, por ka një rrugë të gjatë përpara".

Para vizitës së tij në fillim të qershorit në Londër, presidenti i SHBA-së, Donald Trump i ka thënë gazetës "The Sun" se e përkrahë kandidaturën e Boris Johnson, për kryeministër të Britanisë.

Votimet vijnë pasi, Theresa May, dha dorëheqje nga pozita e kreut të partisë, duke lënë të zbrazët edhe pozitën e kryeministres. Ajo dështoi të marrë miratimin e parlamentit britanik, për marrëveshjen e daljes së vendit nga BE-ja, të cilët e kishte negociuar me Brukselin.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012614965438843
array(1) { ["section"]=> string(93) "boris-johnson-fiton-rrethin-e-pare-te-zgjedhjeve-per-kreun-e-konservatoreve-ne-britani-168160" }