Boris Johnson takon Mbretëreshën dhe mban fjalën e parë si kryeministër i Britanisë: Dalim nga BE pa marrëveshje

Publikuar tek: bota, më 17:10 24-07-2019 Boris Johnson takon Mbretëreshën dhe mban fjalën e parë si kryeministër i Britanisë: Dalim nga BE pa marrëveshje

Boris Johnson ëshët kryeministri i ri i Britanisë, Mbretëresha Elizabeth II e priti atë në një takim sot në pallatin Buckingham dhe kërkoi nga ai që të formojë administratën e re.

Johnson u duartrokit teksa iu afrua podiumit në “Numrin 10” ku mbajti fjalimin e tij të parë si kryeministër.

Johnson tha se Mbretëresha e ftoi të formojë qeverinë e re. “Do të mbaj përgjegjësi personale. Duhet të bashkohemi të gjithë, është koha ta ngremë vendin në një nivel tjetër”, tha Johnson.

Ai tha se kërkon partneritet të ri me Bashkimin Europian dhe insistoi te dalja nga BE pa marrëveshje.

“Nëse nuk ka marrëveshje, Mbretëria e Bashkuar do të marrë 39 miliard paund. Po, do të ketë edhe vështirësi pa marrëveshje. Duhet të fokusohemi te mundësitë e reja. Puna fillon tani”, tha ndër të tjera Boris Johnson.

sdgdeghthrth5rh.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0085489749908447
array(1) { ["section"]=> string(118) "boris-johnson-takon-mbretereshen-dhe-mban-fjalen-e-pare-si-kryeminister-i-britanise-dalim-nga-be-pa-marreveshje-173227" }