Bosnje-Hercegovina kërkon të hyjë në “mini-shengen”, Shqipëria kërcënon të dalë

Publikuar tek: rajon, më 22:19 23-10-2019 Bosnje-Hercegovina kërkon të hyjë në “mini-shengen”, Shqipëria kërcënon të dalë Foto ilustruese

Bosnja dhe Hercegovina ka shprehur dëshirën për t’iu bashkuar iniciativës për lëvizje të lirë mes Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, e quajtu si zona “mini-shengen”.

Radio Europa e Lirë raporton se Mirko Sarovic, ministri i Tregtisë dhe Ekonomisë ka reaguar i pari lidhur me këtë nismë duke mbledhur një grup biznesmenësh nga Bosnja dhe Hercegovina. Ai tha se shteti i tij mund të bëhet nënshkrues i marrëveshjes në takimin e radhës me liderave të rajonit që do të mbahet në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Sakaq ministri i Jashtëm Gent Cakaj kërcënoi se Shqipëria do të dalë nga marrëveshja “mini-Schengen” e Ballkanit Perëndimor nëse Kosova nuk përfshihet në këtë bashkëpunim.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.034101009368896
array(1) { ["section"]=> string(83) "bosnje-hercegovina-kerkon-te-hyje-ne-mini-shengen-shqiperia-kercenon-te-dale-183246" }