Bota në krizë, por këta janë miliarderët që u pasuruan edhe më shumë gjatë pandemisë së Covid-19 (SHIFRAT MARRAMENDËSE)

Publikuar tek: bota, më 15:18 06-06-2020 Bota në krizë, por këta janë miliarderët që u pasuruan edhe më shumë gjatë pandemisë së Covid-19 (SHIFRAT MARRAMENDËSE) Jeff Bezos - Mark Zuckerberg

Gjatë tre muajve të pandemisë, miliarderët amerikanë i kanë shtuar llogarive të tyre dhe 565 miliardë dollarë, edhe pse bota u përfshi nga një krizë e thellë.

Teksa COVID-19 shkatërroi vendin, mbylli bizneset dhe bëri që gati 43 milion amerikanë të dilnin të papunë, të pasurit "kanë përfituar" dhe kanë arritur të mbushin xhepat e tyre. Me një fjalë, të pasur janë bërë edhe më të pasur, ndërsa të varfërit edhe më të varfër.

Pasuria totale e miliarderëve tani ka shkuar në 3.5 trilionë dollarë, kjo sipas një azhurnimi të Institutit për Studime të Politikave të botuar të enjten.

Në 11 javë, nga 18 Marsi deri në 4 Qershor, pasuria totale kumulative e miliarderëve u rrit me 565 miliardë dollarë.

Jeff Bezos i Amazonës arriti vlerën e tij neto prej 36.2 miliardë dollarësh nga 18 mars. Aksionet e Amazonë filluan të rriten me 47 përqind nga niveli i ulët i raportuar në mes të marsit. Biznesi filloi të lulëzonte me miliona amerikanë të detyruar të qëndrojnë në shtëpi ndërsa vendosnin të blinin mallra në internet.

Mark Zuckerberg, bashkëthemeluesi dhe CEO i Facebook, ka parë që pasuria e tij të rritet 30.1 miliardë dollarë që nga 18 mars, zbuloi raporti IPS.

Për më tepër, Elon Musk i Tesla-së, themeluesit e Google, Sergey Brin dhe Larry Page dhe ish-drejtori i përgjithshëm i Microsoft Steve Ballmer, janë ngjitur të gjithë me 13 miliardë dollarë që nga 18 Mars, thuhet në raport.

elon.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01072096824646
array(1) { ["section"]=> string(123) "bota-ne-krize-por-keta-jane-miliarderet-qe-u-pasuruan-edhe-me-shume-gjate-pandemise-se-covid-19-shifrat-marramendese-209289" }