BOTOHET PËR HERË TË PARË/ Dilema e NATO-s: Të ndërhyj, të mos ndërhyj!

Publikuar tek: fcb-bomb, më 11:19 25-03-2019 BOTOHET PËR HERË TË PARË/ Dilema e NATO-s: Të ndërhyj, të mos ndërhyj!

Më shumë se 20 vjet më parë, pak para se të nisnin bombardimet mbi Serbi, ndersa NATO po merrte vendim për të bombarduar objektivat ushtarake të Milloshevicit, shtypi holandez spekulonte nese Aleanca Veriatlantike do të nderhynte ose jo.

 

Kjo karikaturë i përket pikërisht asaj periudhe dhe në diciturë shënohet: Të ndërhyjmë, të mos ndërhyjme! Duke përdorur për këtë pikerisht simbolin e gjetheve të një dege peme që keputen derisa mbërrin i fundit sipas të cilit përcaktohet dhe fati përfundimtar i aksionit. Sigurisht se vendimi, sikurse dihet, ishte plotësisht në drejtim të ndërhyrjes, cka solli në fund edhe realitetet e reja në Kosovë, por ankthi dhe dinamika e ngjarjeve bënin që deri në minutën e fundit të aludohej se NATO nuk do të ndërhynte, sikurse kishte besuar dhe vetë "Kasapi i Ballkanit".

Botohet për herë të parë  nga Armand PLAKA në Facebook.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0065810680389404
array(1) { ["section"]=> string(73) "botohet-per-here-te-pare-dilema-e-nato-s-te-nderhyj-te-mos-nderhyj-157778" }