Braçe-Blushit: Të qeverisësh si Berisha do të thotë të pushkatosh pa gjyq të varfërit e këtij vendi

Publikuar tek: politike, më 09:36 01-05-2015 Braçe-Blushit: Të qeverisësh si Berisha do të thotë të pushkatosh pa gjyq të varfërit e këtij vendi Erjon Braçe në Kuvend

Pas sulmit të fortë të Taulant Ballës, kritikave të Ben Blushit për punën e qeverisë, vjen edhe një tjetër kundërpërgjigje nga brenda PS-së. Erjon Braçe i thotë Blushit, nëpërmjet një statusi në ‘’Facebook’’, se të qeverisësh si Berisha, do të thotë të pushkatosh pa gjyq të varfërit e këtij vendi.

“Të qeverisësh si Sali Berisha do të thotë që: Edi Rama, ministri i Brendshëm, drejtori i Policisë, komandanti I Gardës së Republikës, struktura të qarta; të qëllonin e pushkatonin pa gjyq të varfërit e këtij vendi, burra të ndershëm e familjarë në nevojë, ardhur në këtë gjendje, nga gjithë sa më sipër si qeverisje e Sali Berishës, mu aty para zyrës së tij”, shkruan Braçe.

Sipas deputetit Braçe, Berisha ka zhytur në ‘’mbi 1.2 miliardë dollarë borxhe në zinxhir, sistemin elektroenergjetik, duke i detyruar falimentin dhe kolapsin e tmerrshëm, thjesht për të përfituar vetë për gjithë jetën.’’

‘’Të qeverisësh si Sali Berisha do të thotë që: Edi Rama dhe ministri i Financave, ai i Ekonomisë gjithashtu, të ngarkonin me barrë të lartë fiskale, TVSH të lartë e duke refuzuar përjashtimin, biznesin e vogël dhe atë që kërkonte të investonte në vend në prodhim, duke ndërtuar minifaktura apo industri të tëra me makineri e pajisje, për të favorizuar edhe njëherë importin e duke e kthyer këtë vend veç në konsumator e asfare prodhues!!Kjo gjë nuk po ndodh!!’’, argumenton Braçe.

Braçe i ka kujtuar Blushit edhe rrugën Durrës-Kukës, sipas të cilit ka abuzuar Sali Berisha dhe Lulzim Basha.

“Të qeverisësh si Sali Berisha do të thotë që: Edi Rama dhe ministri i Transporteve; të ndërtonin në ‘’mënyrë të përshpejtuar’’ vetëm 60 kilometra rrugë për 1.4 miliardë dollarë, pa projekt me çmime të rritura e volume kurrë të verifikuara; të shisnin të gjitha pasuritë kombëtare publike më fitimprurëse dhe të merrnin borxh me interesin më të lartë në treg, duke futur njëherë e mirë në zgrip ekonominë kombëtare, sipërmarrjet dhe familjet, për të paguar këtë rrugë. Për të përfituar politikisht dhe financiarisht!!”, thotë Braçe.

Blushi dje në Kuvend ka sulmuar qeverinë, duke i kujtuar se janë ata që po qeverisin si Berisha dhe nuk është ai që është bërë si ish-kryeministri.

“Kush e ndjek Saliun ? Ata që thonë është rritur borxhi publik apo ata që e kanë çuar borxhin publik në 230 milionë.Kush e ndjek Saliun? Ata që thonë se Shqipëria po zbrazet apo ata që thonë se Gjermania ka nevojë për hidraulik nga Shqipëria? Kush e ndjek Saliun? Ata që qeverisin si Saliu. Kush po qeveris si Saliu? Fatkeqësisht po qeverisin këta, po qeverisin si Saliu, pa Saliun.”, tha dje Blushi.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010867834091187
array(1) { ["section"]=> string(104) "brace-blushit-te-qeverisesh-si-berisha-do-te-thote-te-pushkatosh-pa-gjyq-te-varferit-e-ketij-vendi-10126" }