Brazil, mbi 1 milionë protestues në shesh, kërkojnë dorëheqjen e Presidentes

Publikuar tek: bota, më 22:26 15-03-2015 Brazil, mbi 1 milionë protestues në shesh, kërkojnë dorëheqjen e Presidentes Nga protesta e sotme ne Brazil

Më shumë se një milionë brazilianë janë bashkuar në një demostratë duke kërkuar largimin e presidentes Dilma Rousseff. Protestuesit thonë  se Presidenti ka dijeni rreth skandaleve të korrupsionit me të cilat po përballet kompania shtetërore e naftës Petrobras. 

Opozita politike thotë se ka lidhje të marrjes së rryshfeteve prej saj, kur ajo ishte shefe e kësaj kompanie. Por Zonja Rousseff ka kërkuar një hetim nga prokurori i përgjithshëm dhe ka mohuar implikimin e saj. Shumë politikanë janë akuzuar se kanë marrë rryshfet për një skemë që doli deri tek koalicioni qeverisës.  Protestat kanë ndodhur në 22 shtetet braziliane dhe në kryeqytetin federal Brasilia. Demostrata më e madhe ndodhi në Sao Paulo ku morën pjesë 500 mijë persona. Shumë prej protestuesve mbanin flamuj dhe kishin veshur bluzat e verdha të kombëtares së futbollit. Ata hodhën slogane kundër korrupsionit dhe ndaj partisë qeverisëse. 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012573003768921
array(1) { ["section"]=> string(79) "brazil-mbi-1-milione-protestues-ne-shesh-kerkojne-doreheqjen-e-presidentes-5997" }