Bregdeti i Adriatikut dhe Jonit i pushtuar nga mbeturinat, shifra alarmante

Publikuar tek: aktualitet, më 17:09 02-03-2017 Bregdeti i Adriatikut dhe Jonit i pushtuar nga mbeturinat, shifra alarmante

Një raport për vlerësimin e gjendjes së plazheve të detit Adriatik dhe Jon, nga Koracia, Bosnja, Italia, Mali i Zi, Shqipëria dhe deri në Greqi sjell të dhëna alarmante për ndotjen e madhe.

Sipas raportit, mesatarisht 658 objekte gjenden në çdo 100 metra bregdet. Objektet janë nga më të ndryshmet, nga shishe, tapa dhe bishta cigaresh.

Përgjatë 1 kilometri det, gjenden mesatarisht 332 mbeturina që lundrojnë dhe situata është e rëndë edhe në fund të detit, mesatarisht 510 objekte për kilometër katror.

Rreth 33 për qinde këtyre mbetjeve vijnë për shkak të menaxhimit të keq të vijës bregdetare dhe aktiviteteve ekonomike përgajtë kësaj zone.

7.8 për qind e mbetjeve lidhen me duhanin, bishta cigaresh, çakmakë, ambalazhe.

2.6 për qind e mbetjeve në fund të detit janë prezervativë apo pampersa. /Newsbomb.al

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Policia e Shtetit përgënjeshtron lajmin e kapjes së autobusit me targa shqiptare me 670 kile drogë në Hollandë
Incidenti tek “Çadra e Lirisë” gjatë fjalës së Berishës, ja kush është socialistja që quajti “malokë të qelbur” protestuesit »
Article Logic
Execution time: 0.0095701217651367
array(1) { ["section"]=> string(80) "bregdeti-i-adriatikut-dhe-jonit-i-pushtuar-nga-mbeturinat-shifra-alarmante-70532" }