Brenda “STROFULLES SE UJKUT”, pyllit në Poloni ku Hitleri kaloi 850 ditë dhe iu bë një atentat, polakët e hapin për vizitorët

Publikuar tek: bota, më 17:53 31-07-2019 Brenda “STROFULLES SE UJKUT”, pyllit në Poloni ku Hitleri kaloi 850 ditë dhe iu bë një atentat, polakët e hapin për vizitorët

I fshehur në një pyll të dendur, mbrojtur nga liqene dhe këneta – Strofulla e Ujkut në Poloni ishte selia qendrore e sigurt për Adolf Hitlerin në Luftën e Dytë Botërore.

Aq e sigurt, sa diktatori nazist shpenzoi 850 ditë në kompleksin e gjerë e sekret ndërmjet viteve 1941-1944, përpara se të zhvendosej në bunkerin e Berlinit.

Zëdhënësi I distriktit Sebastian Trapik I tha BBC se njerëzit që kujdesen për pyllin po bëjnë cdo përpjekje për të mbajtur të paprekur të vërtetën historike dhe komplekse.

asdfasdgegeg.jpg

Por kritikët argumentojnë se tërheqjet e pandjeshme sic janë njerëz që veshin uniforma naziste, mund ta shndërrojnë atë në një Disneyland.

Gjithë bunkerët e betonit apo fushat e minuara apo edhe kamuflimi nuk ishin dot mbrojtje kundër oficerëve kryengritës që u përpoqën ta vrasin Hitlerin në Strofullën e Ujkut në 20 korrik 1944. Dhe pikërisht komploti I atentatit e bën këtë sit gjithnjë e më të vecantë për vizitorët e huaj.

hrhjtrjyfghfgh.jpg

Hitleri I mbijetoi valixhes bombë vetëm me lëndime të lehta, falë edhe një tavoline të madhe. Bomba vrau 4 oficerë dhe lëndoi 20 të tjerë. Ndërkohë që oficerët gjermanë komplotiste të drejtuar nga koloneli Claus Schenk Graf von Stauffenberg u arrestuan dhe ekzekutuan menjëherë.

Zoti Trapik tha se prioritet I parkut është rindërtimi I skenës së bombës duke përfshirë figura simbolike të kohës.

Menaxherët e sitit po përmirësojnë kushtet për turistët, që mund të bojkotohen menjëherë nëse ata inkurajojnë pelegrinazhe neo-nazistë.

bgffrgnfrgnfgn.jpg

zxvsdfbgbnden.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013078927993774
array(1) { ["section"]=> string(128) "brenda-strofulles-se-ujkut-pyllit-ne-poloni-ku-hitleri-kaloi-850-dite-dhe-iu-be-nje-atentat-polaket-e-hapin-per-vizitoret-173966" }