BREXIT: Britania e Madhe nuk ofron zgjidhje për kapërcimin e situatës, ‘dështon’ takimi Juncker-Johson

Publikuar tek: bota, më 14:24 16-09-2019 BREXIT: Britania e Madhe nuk ofron zgjidhje për kapërcimin e situatës, ‘dështon’ takimi Juncker-Johson Kryeministri britanik Boris Johnson (m) dhe kreu i Komisionit Europian Jean Claude Juncker (d)

Britania e Madhe nuk ofron ende asnjë zgjidhje për të zëvendësuar këtë fazë “backstop” thotë Komisioni Evropian.

Downing Street tha se takimi ndërmjet Boris Johnson dhe presidentit të Komisionit Jean Claude Juncker ishte “konstruktiv”.

Por, në një deklaratë pas drekës së punës, komisioni tha se nuk pati propozime të qenësishme që të zëvendësonin këtë reformë kontroverse të Brexit, proklamuar deri tani.

Zoti Johnson ka konsideruar “jodemokratike” dhe tha se duhet të lëvizë nga çdo marrëveshje që duhet të bëjë me BE.

Blloku thotë se dëshiron të shohë alternativë, por një politikë siguruese si backstop duhet të vendoset në këtë periudhë.

Johnson dhe Juncker takohen për herë të parë që kur kryeministri britanik mori detyrën në korrik. Ata ranë dakord që diskutimet mes Anglisë dhe BE duhet të intesifikohen dhe takimet do të bëhen edhe në baza ditore. Por pavarësisht të gjithave, Nr.10 tha se kryeministri nuk do të kërkojë një shtyrje dhe do ta nxjerrë britaninë jashtë BE Brenda 31 tetorit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.009335994720459
array(1) { ["section"]=> string(105) "brexit-britania-e-madhe-nuk-ofron-zgjidhje-per-kapercimin-e-situates-deshton-takimi-juncker-johson-178646" }