Brexit do të krijojë 80,000 vende të reja pune, mund të jetë mundësia juaj

Publikuar tek: bota, më 19:59 25-08-2017 Brexit do të krijojë 80,000 vende të reja pune, mund të jetë mundësia juaj

Së fundi, diçka pozitive ka ardhur nga Brexit.

Vendimi i Britanisë për t'u larguar nga Bashkimi Evropian do të çojë direkt në krijimin e më shumë se 80,000 vendeve të reja të punës.

Ka vetëm një problem të vogël me këtë nxitje të punësimit, pasi të gjitha punët janë në qytetin gjerman të Frankfurtit.

Sipas grupit të lobimit kryesor financiar në Frankfurt, rreth 10,000 punonjës të shërbimeve financiare kanë vendosur të lëvizin nga Londra drejt Frankfurt gjatë katër viteve të ardhshme.

Të nxitur nga planet e zhvendosjes së bankave dhe nga një eksod i pritur pas Brexit, kjo do të krijojë deri në 87,667 vende pune në rajon, tha grupi.

Hubertus Vath, drejtor menaxhues kryesor i finance të Frankfurt, tha: "Rritja e vendeve të punës do të çojë përpara fuqinë ekonomike të Frankfurtit dhe rajonit. Një histori e vërtetë suksesi për të gjitha palët e përfshira ".

Studimi gjithashtu zbuloi se në qytet do të krijohen edhe 35,913 vende pune jashtë shërbimeve financiare për shkak të efektit të valëzimit të Brexit.

Para referendumit të BE-së, Boris Johnson, parashikoi se 300,000 vende të reja pune mund të krijoheshin në Britani të Madhe nëse Britania e braktis BE.

Mbase kjo do të jetë një mundësi e mirë për shqiptarët që ndodhen në Gjermani ose ata që kanë në plan të lëvizin.

ftghghjgfjggjffgjgf.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Uragani Harvey i afrohet Teksasit, situata alarmante (Fotogaleri)
Sulm terrorist në Bruksel? Një person godet me hanxhar disa ushtarë »
Article Logic
Execution time: 0.01241397857666
array(1) { ["section"]=> string(79) "brexit-do-te-krijoje-80-000-vende-te-reja-pune-mund-te-jete-mundesia-juaj-90207" }