Brexit, përfundon rundi i katërt i bisedimeve daljen nga BE

Publikuar tek: bota, më 06:12 29-09-2017 Brexit, përfundon rundi i katërt i bisedimeve daljen nga BE

Para një viti britanikët votuan për tu larguar nga Bashkimi Evropian, proces i njohur si Brexit, dhe gjashtë muaj pasi Londra e shpalli Brexitin.

Shumë lider të BE-së kanë shqetësime se koha po kalon dhe se do të ketë vështirësi që ndarja të arrihet ashtu siç parashikohet deri më 29 mars të vitit 2019.

Pas rundit të katërt të negociatave të mbyllura në Bruksel, shefi i ekipit të negociatëroëve të Bashkimit Evropian për Brexit, Michel Barnier, ka tërhequr vërejtjen se nuk është bërë progres i rëndësishëm, megjithëse i ka lavdëruar disa momente të reja pozitive në negociata.

Por, negociatori britanik për procesin e Brexitit, David Davis, u tha sot reporterëve se negociatat po ecin përpara, shkruan rel.

“Ky rund ishte vital dhe ne kemi bërë progres të rëndësishëm”, tha Davis, raporton agjencia AP nga Brukeli. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Procedohet artistja që ekspozoi organin gjenital para Mona Lisa-s (Foto)
Donald Trump e sulmon keq, por përgjigja e Mark Zuckenberg do t’ju lërë pa fjalë »
Article Logic
Execution time: 0.012588977813721
array(1) { ["section"]=> string(64) "brexit-perfundon-rundi-i-katert-i-bisedimeve-daljen-nga-be-94086" }