Brexit/ Presidenti KiE Donald Tusk: Londra të na thotë çfarë kërkon

Publikuar tek: bota, më 20:46 08-10-2019 Brexit/ Presidenti KiE Donald Tusk: Londra të na thotë çfarë kërkon Presidenti i KiE Donald Tusk dhe Kryeministri Britanik Boris Johnson

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, i bën thirrje Britanisë së Madhe që të thotë çfarë dëshiron nga Brexit, pasi kryeministri Boris Johnson ndau perspektivën e Londrës në një bisedë telefonike me kancelaren gjermane, Angela Merkel.

“Ajo çfarë është në diskutim, nuk është të fitosh një lojë qesharake se kush e ka fajin. Në diskutim është e ardhmja e Europës dhe Britanisë së Madhe si dhe siguria dhe interesat e popujve tanë. Nuk doni marrëveshje, nuk doni shtyrje afati, nuk doni revokim, ku po shkoni?”, shkruan Tusk në një postim në Tëitter.

Ndërkohë, edhe zëdhënësja e Komisonit Europian, Mina Andreeva, thekson se qëndrimi europian nuk ka ndryshuar.

“Duam një marrëveshje. Po punojmë për një marrëveshje me Britaninë e Madhe”, deklaroi ajo.

Kujtojmë se, BE do të vendosë në fund të kësaj jave nëse do të ketë një marrëveshje për Brexit deri në samitin e liderve të Evropës në 17 dhe 18 tetor.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013659000396729
array(1) { ["section"]=> string(72) "brexit-presidenti-kie-donald-tusk-londra-te-na-thote-cfare-kerkon-181293" }