Britania dhe Kanadaja vendosin sanksione ndaj Lukashenkos dhe familjes së tij

Publikuar tek: bota, më 17:39 29-09-2020 Britania dhe Kanadaja vendosin sanksione ndaj Lukashenkos dhe familjes së tij Lukashenko

Britania dhe Kanadaja sot vendosën sanksione ndaj Presidentit të Bjellorusisë Alexander Lukashenko, djalit të tij dhe zyrtarëve të tjerë të lartë të qeverisë pas zgjedhjeve të diskutueshme presidenciale.

 

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar Dominic Raab tha se sanksionet u prezantuan si pjesë e një qasjeje të koordinuar me Kanadanë "në një përpjekje për të mbështetur vlerat demokratike dhe për të bërë presion ndaj atyre që janë përgjegjës për shtypjen".

Masat britanike përfshijnë ndalim të udhëtimit dhe ngrirjen e aseteve për tetë individë nga qeveria Bjelloruse, duke përfshirë Lukashenkon, djalin Viktor Lukashenko dhe Igor Sergeenko, kreun e administratës presidenciale. Sanksione të ngjashme u vendosën edhe nga Kanadaja.

Ministri i Punëve të Jashtme Kanadeze Francois-Philippe Champagne tha se Kanadaja dhe Britania e Madhe vepruan në bashkëpunim për të siguruar që sanksionet të kishin një ndikim më të madh dhe "për të demonstruar unitetin në dënimin e situatës".

"Kanadaja qëndron në solidaritet me popullin e Bjellorusisë ndërsa ata luftojnë për të rivendosur të drejtat e njeriut dhe për të arritur demokracinë në vendin e tyre," tha Champagne.

Qeveria britanike tha se Lukashenko, i cili ka qeverisur Bjellorusinë me një grusht të hekurt për mbi 26 vjet, është udhëheqësi i parë që është sanksionuar nën programin e ri global të sanksioneve të të drejtave të njeriut të Britanisë, i cili u prezantua në korrik.

"Sot, Britania e Madhe dhe Kanada kanë dërguar një mesazh të qartë duke vendosur sanksione kundër regjimit të dhunshëm dhe mashtrues të Aleksandër Lukashenkos. Ne nuk i pranojmë rezultatet e këtyre zgjedhjeve të manipuluara, ”tha Raab në një deklaratë.

Opozita politike në Bjellorusi ka sfiduar rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të vendit më 9 gusht, të cilat i dhanë Lukashenkos një mandat të gjashtë me 80% të votave. Protestat që kërkojnë dorëheqjen e tij kanë vazhduar për më shumë se shtatë javë. Shifrat e opozitës dhe disa punonjës të sondazheve thonë se rezultatet ishin mashtruese.

Gjatë ditëve të para të demonstratave, policia arrestoi më shumë se 7,000 njerëz dhe përdori dhunë ndaj protestuesve. Që nga ajo kohë, aktivistët e opozitës janë burgosur dhe kërcënuar me ndjekje penale.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012737035751343
array(1) { ["section"]=> string(84) "britania-dhe-kanadaja-vendosin-sanksione-ndaj-lukashenkos-dhe-familjes-se-tij-222136" }