Britania e Madhe ndërhyn në Shqipëri, zbulohen krimet që e kanë alarmuar

Publikuar tek: aktualitet, më 12:36 05-04-2017 Britania e Madhe ndërhyn në Shqipëri, zbulohen krimet që e kanë alarmuar

Gjatë ditës së sotme Drejtori i Policisë së Shtetit Drejtues Madhor Haki Çako i shoqëruar nga Zvdrejtori i Policisë së Shtetit Drejtues i Lartë Rebani Jaupi priti në një takim një delegacion të lartë britanik të kryesuar nga Ministri i Shtetit për Sigurinë Ben Wallace, si dhe Ambasadori Britanik në Shqipëri Duncan Norman.

Gjatë takimit u diskutua mbi bashkëpunimin e ndërsjelltë dhe të vazhdueshëm mes dy Policive luftën kundër krimit të organizuar, kundër krimit financiar dhe atij kibernetik etj.   

“Mbretëria e Bashkuar është e vendosur të mbështesë dhe të forcojë bashkëpunimin me Policinë Shqiptare. Do të dërgojë ekspertë për të mbështetur Policinë Shqiptare në luftë kundër grupeve kriminale. Shkëmbimi në kohë reale i informacionit  mbi grupet kriminale është një tjetër tregues i bashkëpunimit mjaft pozitiv mes dy Policive”, tha Wallace.

Nga ana tjetër, Çako tha: “Policia e Shtetit është fokusuar në luftë pa kompromis kundër krimit të organizuar, kundër kultivimit dhe trafikimit të lëndëve narkotike, pastrimit të parave, krimit kibernetik, sekuestrimin e aseteve kriminale të grupeve kriminale që veprojnë  brenda dhe jashtë vendit, kundër terrorizmit dhe radikalizmit”.

Policia e Shtetit sipas tij, e vlerëson si mjaft efikase mbështetjen e dhënë nga Mbretëria e Bashkuar dhe është e gatshme të ofrojë çdo mundësi e formë bashkëpunimi për të përmbushur prioritetet e përbashkëta mes dy Policive. 

 

17806893_10209454008329157_1803917647_n.jpg

17806866_10209454008449160_1217765855_n.jpg

17814144_10209454008929172_1816050464_n.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 2 ton kanabis në tunel, ja ç’deklaroi qiraxhiu dhe pronari i tokës në Mat para hetuesve
Ngacmimet sekuale dhe morale në administratën publike. Avokati i Popullit publikon shifrat alarmante »
Article Logic
Execution time: 0.011765956878662
array(1) { ["section"]=> string(77) "britania-e-madhe-nderhyn-ne-shqiperi-zbulohen-krimet-qe-e-kane-alarmuar-74181" }