Britania e Madhe siguron 340 milionë doza të vaksinës anti-COVID-19

Publikuar tek: bota, më 23:49 14-08-2020 Britania e Madhe siguron 340 milionë doza të vaksinës anti-COVID-19 Ilustruese

Qeveria britanike ka siguruar tashmë një total prej 340 milionë doza të vaksinës antiCOVID-19, pas marrëveshjes së përfunduar sot me laboratorët amerikanë “Johnson & Johnson” dhe “Novavax”, që mbulojnë 90 milionë doza.

“Kompania “Johnson & Johnson”, përmes filialit të saj belg “Janssen Pharmaceutical”, do të sigurojë 30 milionë doza dhe “Novavax” 60 milionë, nëse këto dy vaksina në zhvillim e sipër miratohen”, njoftoi në një deklaratë Ministria britanike e Biznesit.

“Vaksinat mund të dorëzohen në mesin e vitit 2021 në BM dhe do të jenë të destinuara kryesisht për popullsitë më të ekspozuara, siç janë punonjësit në sektorin e mjekësisë, pakicat etnike, të rriturit me probleme të rënda mjekësore dhe të moshuarit”, tha qeveria.

Këto janë marrëveshjet më të fundit për Britaninë e Madhe pas atyre me laboratorët “Sanofi / GSK”, “AstraZeneca”, “Valneva” dhe “BioNTech / Pfizer”.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0097851753234863
array(1) { ["section"]=> string(74) "britania-e-madhe-siguron-340-milione-doza-te-vaksines-anti-covid-19-217176" }