Britania shënon numrin më të lartë të rasteve të reja me Covid-19 që nga maji

Publikuar tek: bota, më 17:50 16-09-2020 Britania shënon numrin më të lartë të rasteve të reja me Covid-19 që nga maji

Britania e Madhe ka regjistruar gati 4000 raste të reja me Covid-19, duke u cilësuar si numri më i lartë që nga maji 2020.

Të dhënat zyrtare dëshmojnë se infeksionet janë rritur me 40% në një javë, dhe shefi i shëndetësisë ka raportuar 20 vdekje të reja.

Kjo ka shtuar frikën e njerëzve pasi mendojnë se një shpërthim i ri po del jashtë kontrollit sërish. Mesatarja javore e infeksioneve ditore aktualisht qëndron në 3,286, një kërcim masiv në 2,358 nga e Mërkura e kaluar.

Deri më sot, Mbretëria e Bashkuar nuk kishte regjistruar më shumë se 4,000 raste të reja në ditë që nga 8 maji.

Përhapja ngadalë filloi të rritet pasi kufizimet u hoqën në fillim të Korrikut, duke lejuar që populli të shijonte më në fund disa ditë vere. Infeksionet janë rritur në dy javë, pasi mësuesit dhe nxënësit u kthyen në shkollë dhe punonjësit u kthyen në zyrat e tyre.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Aktori me famë botërore zotohet t'i mësojë njerëzve të betohen në 15 gjuhë të ndryshme nëse ata votojnë
Ishujt Barbados kërkojnë të kthehen në Republikë, vendosin të heqin Mbretëreshën Elizabet si kreun e shtetit »
Article Logic
Execution time: 0.012367010116577
array(1) { ["section"]=> string(84) "britania-shenon-numrin-me-te-larte-te-rasteve-te-reja-me-covid-19-qe-nga-maji-220602" }