Budisti i mumifikuar që vdiq në pozicionin e lutjes, vishet me shtresë ari (Video)

Publikuar tek: bota, më 14:42 11-11-2016 Budisti i mumifikuar që vdiq në pozicionin e lutjes, vishet me shtresë ari (Video)

Një budist i famshëm kinez që vdiq në pozicion meditimi dhe më pas u mumifikua, tashmë është veshur me një shtresë ari.

Sipas AP, kjo praktikë i rezervohet vetëm njerëzve të shenjtë në disa zona me tradita të forta budiste.

Screasdw3gfsdggshot_1.jpg

Trupi i mumjes 92-vjeçar, Fu Hou, u mumifikua në vitin 2012. Katër vite më pas ekspertët e nxorën sërish trupin e tij dhe pasi e pastruan dhe sterilizuan aplikuan shtresën e arit.

asd3efgsdgsdgshot_1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.094266891479492
array(1) { ["section"]=> string(85) "budisti-i-mumifikuar-qe-vdiq-ne-pozicionin-e-lutjes-vishet-me-shtrese-ari-video-59198" }