Bukuria hipnotizuese e tavanëve në Xhamitë e Iranit (Foto)

Publikuar tek: kulture-art, më 15:25 23-02-2016 Bukuria hipnotizuese e tavanëve në Xhamitë e Iranit (Foto)

Arkitektura e Lindjes së Mesme është e njohur për stilin e veçantë të përdorjes së mozaikëve plot ngjyra duke formuar pamje të mahnitshme kaliedoskopike.

Por një fotograf nga Irani ka pushtuar Instagramin me detajet e mrekullueshme të arkitekturës në disa nga Xhamitë e Iranit. “m1rasoulifard”, shprehet se dëshiron të promovojë historinë dhe arkitekturën e vendit të tij.

Xhamia Hazrate-Masomeh në Qom, Iran

iran-mosque-ceilings-m1rasoulifard-87__880.jpg

Xhamia Sheikh Lotfollah nw Esfahan, Iran

iran-mosque-ceilings-m1rasoulifard-86__880.jpg

Xhamia Hazrate-Masomeh në Qom, Iran

iran-mosque-ceilings-m1rasoulifard-48__880.jpg

Xhamia 900 vjeçare Jameh në Esfahan, Iran

iran-mosque-ceilings-m1rasoulifard-78__880.jpg

Shkolla Chahar-Bagh në Iran

iran-mosque-ceilings-m1rasoulifard-75__880.jpg

Varri i Hafezit në Shiraz, Fars, Iran

iran-mosque-ceilings-m1rasoulifard-57__880.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02698278427124
array(1) { ["section"]=> string(62) "bukuria-hipnotizuese-e-tavaneve-ne-xhamite-e-iranit-foto-33339" }